Kasia_Najczęściej popełniane błędy językowe w sociak mediach_1313x579px

Najczęściej popełniane błędy językowe w social mediach

Każdego dnia tworzę treści, które są publikowane w social mediach. Przy dużej liczbie i różnorodności tekstów, niestety łatwo jest o pomyłkę, dlatego pracując z mediami społecznościowymi, niezbędna jest doskonała znajomość zasad ortografii, interpunkcji oraz odpowiednie stosowanie stylistyki i gramatyki. Do dnia dzisiejszego każdy z nas na pewno popełnił w sieci masę błędów, których można było przecież uniknąć.. Ups, czy zauważyłeś pleonazm? 😉 Żyjemy w czasach, kiedy mówi się szybko, a jeszcze szybciej się robi. W dużej mierze posługujemy się skrótami myślowymi i często zaniedbujemy poprawną polszczyznę. A mamy przecież piękny język, doceńmy i szanujmy go. Poniżej znajdziesz listę błędów językowych, których po przeczytaniu tego artykułu, mam nadzieję, więcej nie popełnisz.

Błędy ortograficzne

Błędy ortograficzne w języku polskim dotyczą najczęściej pisowni łącznej lub rozdzielnej grup wyrazowych, stosowania wielkich liter oraz użycia liter i dwuznaków u/ó, ż/rz i h/ch. W praktyce uznawane są za rodzaj błędów językowych.

  1. Napewno – jest pewien świetny wierszyk, udostępniony przeszło 10 lat temu na Facebooku, dzięki któremu łatwiej zapamiętaj, by pisać na pewno osobno.
Najczęściej popełniane błędy językowe w social mediach 1
  1. Spowrotem – tak tego nie zapisujemy, poprawna forma to z powrotem.
  2. Na prawdę – piszemy naprawdę.
  3. Wogóle lub wogule – poprawną formą jest w ogóle.
  4. Ubrać coś – zamiast założyć. Ubrać można choinkę, a założyć koszulkę 😉 
  5. Większa i mniejsza połowa – zwrot, który rozgorączkował niejednego matematyka. 
  6. Włanczać zamiast włączać
  7. Kamila Kalińczak od ponad 3 lat edukuje Polaków, że na co dzień to 3 słowa, niestety nadal bardzo często piszemy na codzień. 
  8.  Kolejnymi błędami są słowa zapisywane osobno jak: narazie, które zapisujemy –  na razie, conajmniej – poprawnie: co najmniej.
  9.  Zauważam również problem z końcówkami i odmianami słów oraz imion kończących się na “ii”, np. Maji, które poprawnie zapisujemy Mai.

Błędy leksykalne

Oznaczają niezamierzone użycie wyrazu w niewłaściwym znaczeniu, zniekształcenie jego formy lub użycie słabo ugruntowanego wyrazu obcego zamiast jego rodzimego odpowiednika. Zaliczyć tu możemy również błędy frazeologiczne (nieuzasadnione innowacje w związkach frazeologicznych) i słowotwórcze (tworzenie słów niezgodnie z zasadami słowotwórstwa). Błędy leksykalne klasyfikuje się zwykle jako błędy stylistyczne.

Najczęściej pojawiające się błędy leksykalne w polskim internecie w 2022 roku to:

  1. Dzień dzisiejszy – jest albo dziś albo dzisiaj.
  2. Kartka papieru – kartka jest z papieru, więc nie musimy podkreślać z czego ona jest.
  3. W każdym bądź razie – w każdym razie jest poprawną formą.
  4. Spadać w dół – dzięki grawitacji tylko da się w dół 😀 Zostawiamy samo spadać.
  5. Akwen wodny – słowo akwen jest już samo w sobie określeniem obszaru wodnego.
  6. Po najmniejszej linii oporu – zamiast: po linii najmniejszego oporu.
  7. Fakt autentyczny – fakt w sam w sobie musi być autentyczny, czyli prawdziwy.

Błędy fleksyjne

Odmienne części mowy nie od dziś sprawiają naszym rodakom trudności. Nie zawsze są to proste odmiany. Takie błędy nazywamy fleksyjnymi. Dołączę do tej listy również błędy fonetyczne, wynikające z nieprawidłowej wymowy wyrazów.

Lista błędów fleksyjnych, które najczęściej popełniane były przez internautów w roku 2022:

  1. Nic mi nie działa tak na nerwy jak stare i niestety stale popularne “wziąść”. Zauważyłam, że wiele osób przez niedbałą wymowę tak właśnie zapisuje to słowo. Mam patent jak szybciej zapamiętać prawidłową formę – wziąć bo brać, a nie braść 😀
  2. Ludzią zamiast ludziom lub dziecią zamiast dzieciom, niestety coraz częściej zauważam, że stawiamy ą i ę tam, gdzie nie trzeba 😉 
  3. Pierszy zamiast pierwszy.
  4. Kupywać zamiast kupować.
  5. Poszłem zamiast poszedłem.
  6. (Ja) rozumie zamiast rozumiem.

Inne błędy

Tutaj znajdziesz błędy, które trudno przypisać do wyżej wymienionych kategorii. 

  1. Brak przecinków, szczególnie w miejscach, w których powinny się znaleźć. 
  2. Używanie polskich znaków – nagminnie widzę, teksty bez ą, ę, o z kreską, czyli ó, ś, ć i innymi. Jeden z najgorszych przypadków braku polskiej literki jest “robisz mi laskę” zamiast “robisz mi łaskę” 🤭
  3. Powtarzanie słów. Nawet najlepszym zdarza się napisać tekst, gdzie na  4 zdania, powtarzają się 3 słowa. Używajmy synonimów.
  4. Niewłaściwa odmiana przez przypadki.
  5. Nieprawidłowe używanie wielkich i małych liter, np. przy pisaniu nazw mieszkańców.
  6. Spacje przed znakiem zapytania lub wykrzyknikiem również są błędem.
  7. 10 gram zamiast 10 gramów.
  8.  Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo zapisać bądź wymówić datę, między liczebnik a miesiąc wstaw sobie niemy wyraz “dzień”, np. 4 (dzień) marca, zamiast błędnego 4 marzec.

Język polski zdecydowanie nie należy do najprostszych. Dlatego warto byś nie był wśród tych osób, które popełniają najczęstsze błędy w internecie. Dziękuję, że poświęciłeś swój czas na przeczytanie tego artykułu. Mam nadzieję, że jeśli byłeś w grupie internautów, którzy popełniają błędy, od teraz będziesz już pisać poprawnie. 

Artykuł bazuje na najnowszym raporcie nadwyraz.com, polszczyzna.pl – KLIK

Artykuł polecany dla Ciebie – “Jak organizować konkursy zgodne z regulaminem Facebooka?”

Udostępnij ten wpis

Masz dla nas projekt?

Bezpłatna wycena

Chcesz poprawić sprzedaż swoich usług i produktów? Umów się na niezobowiązującą konsultację i otrzymaj darmową wycenę.