Budowanie stron czy aplikacji internetowych bez użycia odpowiednich narzędzi to zadanie mocno utrudnione. Programiści na co dzień korzystają z dedykowanych IDE, dodatków/wtyczek, skryptów które przyspieszają pracę, ułatwiają testowanie kodu czy po prostu poprawiają efektywność.
Co jeśli nie jesteś programistą i nie potrzebujesz zestawu narzędzi, a jednak chcesz zadbać o swoją stronę i wykonać podstawową analizę i diagnostykę witryny? Wydaje Ci się, że Twoja nowa strona wczytuje się zbyt wolno? Chcesz być pewny, że jest cały czas dostępna? A może chcesz wiedzieć co robią użytkownicy na Twojej stronie? Sprawdź poniższe narzędzia, a otrzymasz odpowiedź na te pytania. Większość z nich nie wymaga żadnej ingerencji w kod strony, a podstawowe funkcje są darmowe.
Pingdom tools
To darmowe, proste i podstawowe narzędzie do analizy szybkości wczytywania strony. Pokazuje czas pełnego załadowania strony, ilość zapytań, rozmiar strony oraz ocenę wydajności.
Jak wykonać podstawową diagnostykę?
- Przechodzimy pod adres https://tools.pingdom.com/
- Wpisujemy adres URL naszej strony
- Wybieramy najbliższy geograficznie serwer testowy (np. Germany) i klikamy start test
- Po chwili otrzymujemy wynik analizy
Poniżej wyniku podstawowego mamy więcej szczegółów, gdzie możemy sprawdzić np. czy nie wrzucamy na stronę zbyt dużych zdjęć, które wydłużają czas ładowania strony lub które elementy strony wczytują się zbyt długo. Możemy pobrać url obrazka, zoptymalizować i ponownie wgrać go w to samo miejsce.
Uptime robot
Przejdziemy teraz do narzędzia, które pracuje dla nas dzień i noc. Strony internetowe, aby utrzymać klientów muszą szybko się ładować, być użyteczne i …. dostępne 24/7. Niestety czasami mogą wystąpić problemy techniczne i inne awarie, często nie z naszej winy. W takich sytuacjach warto o postawienie sobie strażnika naszych stron internetowych czy aplikacji. Lepiej, aby o awarii informowała nas aplikacja niż klient.
Z pomocą przychodzi uptime robot. To narzędzie ma darmową wersję, która pozwoli nam utworzyć i skonfigurować maksymalnie 50 monitorów. Nie wchodząc w szczegóły techniczne, w wielkim skrócie – jeżeli nasza strona przestanie odpowiadać i będzie niedostępna – otrzymamy powiadomienie email/sms o takim zdarzeniu.
Jak dodać stronę do monitoringu?
- Rejestrujemy się na stronie http://uptimerobot.com/
- Następnie logujemy się do panelu https://uptimerobot.com/dashboard
- Po lewej stronie mamy przycisk Add New Monitor
- W nowym oknie wybieramy Monitor type HTTP(s)
- Wpisujemy naszą nazwę monitora/aplikacji
- Podajemy adres url z początkiem http/https//
- Podajemy interwał czasowy, czyli co ile nasza strona ma być sprawdzana
- Zaznaczamy email na który mają przychodzić powiadomienia
- Akcję kończymy przyciskiem create monitor
Od teraz nasza strona jest monitorowana, a my spokojnie możemy zająć się ważniejszymi rzeczami.
Hotjar
My, właściciele strony internetowej na pewno znamy ją doskonale. Niestety, osoba która otwiera ją po raz pierwszy, może czuć się zagubiona. Klient, który szybko nie odnajdzie interesującej go informacji lub odpowiedzi na pytanie, szybko opuści taką witrynę.
Poznamy teraz narzędzie, które odpowie nam na pytania, co robią użytkownicy na naszej stronie, gdzie klikają, jak przemieszczają się kursorem myszy i jak ogólnie się zachowują. Hotjar pozwala na nagrywanie sesji użytkowników, generowanie map cieplnych tzw. “heatmap”, czyli miejsc gdzie użytkownicy najbardziej skupiają swoją uwagę i wiele innych.
Instalacja jest prosta, wystarczy zarejestrować się na stronie https://www.hotjar.com/, pobrać wygenerowany skrypt i wrzucić (lub poprosić programistę) w odpowiednie miejsce w naszym kodzie strony. Po niedługim czasie, do naszego panelu zaczną spływać bardzo ciekawe informacje.
Kilka ważnych możliwości hotjar:
- Sprawdzenie najpopularniejszych linków
- Sprawdzenie najczęstszych kliknięć
- Przewinięcia strony, przesunięcia kursora
- Nagrania sesji użytkowników
Hotjar zapisuje ruch jaki był wykonywany przez użytkownika – analiza zachowań może dostarczyć wiele ciekawych spostrzeżeń, które możemy wykorzystać do poprawy naszej strony.
Gdy uznasz, że zakończyłeś już analizę strony i wprowadziłeś ostatnie poprawki wyłącz narzędzie ze strony usuwając dodany wcześniej skrypt. Niestety każdy dodatkowy skrypt powoduje wydłużenie czasu ładowania strony.
Optymalizacja strony internetowej to złożony proces wymagający czasu, dlatego oszczędź sobie stresu i powierz to zadanie naszym specjalistom!
Polecany artykuł dla Ciebie – “Blog firmowy – Jakie treści warto publikować”