WordPress – przydatne wtyczki i narzędzia

WordPress to najpopularniejszy CMS na świecie, prawie połowa wszystkich witryn bazuje na tym silniku. Nic dziwnego, jest darmowy, intuicyjny, łatwy w obsłudze, posiada ogromną liczbę dodatków. To właśnie sprawiło, że jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem CMS. W Digone również postawiliśmy na wordpressa i w oparciu o niego budujemy strony naszych Klientów

W dzisiejszym artykule przedstawię kilka wtyczek i narzędzi, które ułatwiają codzienną pracę przy budowie i zarządzaniu stronami internetowymi.

WordPress przydatne wtyczki:

1.       ACF – Advanced Custom Fields

Jest to wtyczka, która rozszerza możliwości własnych pól użytkownika. Poprzez własne pola możesz w prosty sposób dodawać do stron czy postów dodatkowe elementy (np. tekst, zdjęcie, galerię, plik).

Każda strona ma inne wymagania. Prowadząc stronę pizzerii zapewne chciałbyś dodawać listę składników do każdej pizzy. Prowadząc sprzedaż samochodów warto umieścić specyfikację każdego modelu. ACF pozwala na pełną dowolność.  Co więcej, możesz wybierać które typy postów/stron mają mieć konkretne pola. Responsywność narzędzia jest ogromna. Świetna dokumentacja ułatwia pracę z wtyczką i przyspiesza wdrażanie nowych funkcji.

Narzędzie dostępne jest w wersji darmowej oraz płatnej. Już wersja darmowa zapewnia bardzo dużą funkcjonalność. Natomiast wersja pro zawiera więcej zaawansowanych pól i ustawień.

Wordpress - przydatne wtyczki i narzędzia 1
Wordpress - przydatne wtyczki i narzędzia 2

2.       Woocommerce

Masz już stronę internetową opartą o WordPressa, ale myślisz o sprzedaży online? W takim razie woocommerce to rozwiązanie dla Ciebie. Jest to dodatek rozszerzający wordpressa o funkcję sklepu internetowego. Warto wspomnieć, że Woocommerce to jedno z najpopularniejszych rozwiązań e-commerce na świecie…. i w dodatku darmowe.

Po instalacji pluginu możesz rozpocząć dodawanie produktów i kategorii w swoim sklepie. Trochę konfiguracji samej wtyczki, form płatności i voilà – nasz sklep jest gotowy do sprzedaży. Oczywiście pozostają kwestie wyglądu czy dodatkowych funkcjonalności, ale to już wszystko zależy od Twoje wiedzy i doświadczenia.

Wordpress - przydatne wtyczki i narzędzia 3

3.       Better Search Replace

Jest to narzędzie w formie wtyczki, które pozwala na automatyzację zmian na naszej stronie. Przykładowy scenariusz to instalacja certyfikatu SSL. Sama instalacja certyfikatu nie wystarczy, należy się upewnić, że wszystkie linki i adresy obrazów mają url zaczynający się https:// . Wyobraź sobie sytuację gdzie masz portal z artykułami. Niech będzie ich 200. Bez automatyzacji, musiałbyś sprawdzić wszystkie wpisy i strony czy mają poprawnie wrzucone adresy. Dzięki wtyczce Better search replace robisz to w jednym miejscu. Wpisujesz stary adres czyli bez http, a w kolejnym polu nowy adres z https. Po chwili otrzymujesz rezultat. Ważne: przed wszystkimi zmianami, warto zrobić kopię bazy danych.

wordpress - przydatne wtyczki i narzędzia

4.       Rank Math

Jeżeli myślisz o pozycjonowaniu swojej strony internetowej czy sklepu, warto do tego celu zainstalować odpowiednią wtyczkę. Często polecanym rozwiązaniem jest Yoast SEO, my w agencji wykorzystujemy jednak Rank Math. Pamiętaj, wtyczka nie zrobi za Ciebie wysokich pozycji w google. Jest to tylko narzędzie, które ułatwia pracę. Zielone kolorki, które informują o poprawności wpisów to tylko liczby. Rank Math podpowiada o elementach,
które wymagają poprawy, ale musisz je robić zgodnie z sztuką seo. Rozwiązanie jest darmowe i w pełni przetłumaczone na język polski. Kreator ustawień to dobre ułatwienie dla osób początkujących.

Wordpress - przydatne wtyczki i narzędzia 4

WordPress – przydatne narzędzia:

1.       WP-CLI

Jeżeli jesteś doświadczonym administratorem/programistą wordpressa to zapewne docenisz narzędzie, które nazywa się WP-CLI. To taki interfejs wordpressa w postaci linii komend, który uwielbiają programiści. Za pomocą linii komend możesz wykonywać praktycznie wszystkie akcje, które dostępne są w klasycznym wp-admin. Od instalacji samego WordPressa, przez zarządzanie motywami, wpisami, naprawy błędów, aż po optymalizację bazy danych.

Doświadczeni administratorzy zapewne wykorzystają to narzędzie do tworzenia kopii zapasowych, czy zbudują sprawny proces aktualizacji wordpressa i zainstalowanych wtyczek.

Strona projektu: https://wp-cli.org/ 

2.       WordPress REST API

WordPress to cms z ogromną ilością natywnych funkcji. Każda kolejna wersja dostarcza ciekawe nowości i rozwiązania. Jakiś czas temu w wersji 4.7 otrzymaliśmy tzw. REST API, dzięki któremu wszystkie treści które mamy w naszym cms’ie możemy otrzymać w popularnej formie prezentacji danych jakim jest format JSON.

Planujesz zbudować np. katalog produktów w formie aplikacji mobilnej i chcesz właśnie wykorzystać obecny sklep internetowy? Wszystkie produkty otrzymasz właśnie przez zapytanie do API. Chcesz zbudować nową stronę internetową, ale lubisz wordpressa? Wszystkie wpisy i strony otrzymasz właśnie w postacie JSON’a. Programista już będzie wiedział, jak te dane przekształcić w postać graficzną.

Dobra dokumentacja techniczna ułatwi dostęp do danych. Bez problemu wyciągniesz takie dane jak: lista produktów, wpisów, stron, szczegóły produktu itp.  Do testowania zapytań polecam program postman.

Link do dokumentacji https://developer.wordpress.org/rest-api/

Artykuł polecany dla Ciebie – Narzędzia do testowania stron internetowych

Udostępnij ten post:

Czytaj także...

Join Our Newsletter

Bezpłatna wycena

Chcesz poprawić sprzedaż swoich usług i produktów? Umów się na niezobowiązującą konsultację i otrzymaj darmową wycenę.