blogowanie

Co musisz wiedzieć zanim rozpoczniesz blogowanie

Blogowanie

CO MUSISZ WIEDZIEĆ ZANIM ROZPOCZNIESZ BLOGOWANIE:

Blogowanie- rozpocznij swoją przygodę przede wszystkim od racjonalnego planu i mierzalnego celu jaki musisz osiągnąć. Bez stawiania sobie żadnego celu trudno Ci zamierzać w określonym kierunku. Bez racjonalnego planu nie możesz wymagać od siebie konsekwencji i dyscypliny. Pamiętaj jednak, że cel który sobie stawiasz, musi być możliwy do osiągnięcia, a plan jego realizacji możliwy do zrealizowania. Prócz tego podsuwamy Ci, jeszcze kilka punktów, które ułatwią Ci blogowanie.

1 NAPISZ KILKA ARTYKUŁÓW NA PRÓBĘ

Zanim zagłębisz się w etap przygotowania swojej przestrzeni do blogowania wypróbuj swoich sił na zwykłej kartce papieru lub edytorze tekstowym. Dobierz kilka tematów na próbę i przekonaj się czy projekt, który zamierzasz realizować, jest czymś co Cię pociąga i jesteś mentalnie gotowy go prowadzić. Napisanie kilku tekstów z pewnością pozwoli Ci przekonać się czy pisanie jest tym czym rzeczywiście chcesz się zajmować. Być może okaże się, że pisaninie idzie Ci tak dobrze jak mówię do kamery. Wtedy Twoja decyzja dot. projektu bloga może ewoluować np. w kierunku vloga.

2 DOBIERZ PLATFORMĘ

W przypadku platformy mamy bardzo szeroki wachlarz możliwości. Na rynku dostępnych jest kilka gotowych platform, które zupełnie za darmo, oferują rozwiązania dostępne niemal od ręki. Wystarczy tylko uzupełnić kilka pól, dodać kilka obrazków i nasz blog gotowy. Wszelkie podstawowe funkcjonalności umożliwiają nam prowadzenie bloga bez przeszkód. Mowa tutaj o redagowaniu tekstu, dodawaniu obrazków, linkowaniu, tagowaniu itd. Inne funkcjonalności związane np. z dodatkowymi polami edycji lub głębszą modyfikacją dostępnych motywów graficznych dostępne są za opłatą.

Bardziej wymagający użytkownicy mogą przyjrzeć się bliżej platformą o bardzo szerokim spektrum modyfikacji i dostępnych dodatków i wtyczek. Wymagają one jednak pewnej wiedzy w zakresie domen i hostingu. Kilka zabiegów konfiguracyjnych i możemy cieszyć się dobrodziejstwem jakie oferują nam platformy wordpress, joomla czy drupal.

3 DODAJ PIERWSZE WPISY

Jeśli nasz blog jest już gotowy czas na dodanie pierwszych wpisów. Zadbaj o to, aby tekst był odpowiednio napisany i oznaczony. Określ tytuł, zaznacz kursywą lub pogrubieniem najważniejsze fragmenty. Oznacz cytaty, jeśli takie występują w Twoim tekście. Zadbaj o akapity oraz ich nagłówki (h1,h2,h3). Dodaj niezbędne linki. Jeśli posiadasz zdjęcia lub ilustracje umieść je w tekście, dodaj do nich tytuł, tekst alternatywy i podpis. Na końcu dopisz tagi i określ kategorie wpisu. Staraj się, we wszystkich swoich publikacjach, ściśle trzymać się wytycznych związanych z technicznym kształtem publikacji. Dbałość o tytuły, nagłówki opisy i właściwą postać treści, nie tylko poprawia jej odbiór przez czytelnika, ale pomaga również w procesie pozycjonowania naszej witryny. Nawyk optymalizacji tekstu w długim horyzoncie czasu przyniesie nam szereg korzyści związanych z obecnością naszej witryny w wynikach wyszukiwania.

4 PUBLIKUJ REGULARNIE

Staraj się publikować swoje treści regularnie. Przyzwyczajanie Twoich odbiorców do twojego cyklu publikacji może w dłuższej perspektywie zaowocować stała grupą lojalnych czytelników. Nawyk regularności przyczyni się również do zwiększanie ilości artykułów na Twojej stronie, nasycenia słowami kluczowymi oraz zwiększy dostępność twojej strony na różne zapytania w wyszukiwarce. Obserwuj zachowania swoich czytelników i określ najlepszy dzień w tygodniu, kiedy ilość czytelników jest największa. Regularność, zwłaszcza w początkowym okresie czasu, może pomoc Ci wyrobić nawyk pracy nad blogiem i zmotywować Cię do wysiłków w tym obszarze.

5 DOBIERZ SŁOWA KLUCZOWE

Narzędzia takie jak Planer Słów Kluczowych lub Answer the Public pomogą Ci dobrać odpowiednie słowa kluczowe, które znajdą się w treści Twojego artykułu. Narzędzie mogą też zainspirować Cię do poruszenia tematyki Twojego wpisu. Być może odnajdziesz w nich inspiracje do swoich nowych artykułów, zaplanujesz cykl wydawniczy lub przygotujesz materiał będącym rozwiązaniem problemu. Wszystko zależy od Ciebie.

6 KORZYSTAJ Z WTYCZEK

Posiłkuj się wtyczkami, które wskażą Ci błędy lub podpowiedzą w jaki sposób je naprawić. W przypadku platformy WordPress wręcz nieodzownym elementem strony jest wtyczka Yoast SEO. Wtyczka sprawdza nasz tekst pod wieloma względami i podpowiada błędy i rozwiązania. Za jej sprawą możemy łatwo zoptymalizować treść lub poprawić jej widoczność. Wtyczka pozwala również wyrabiać nawyk poprawnego pisania tekstów w taki sposób aby zawsze były zgodne z wytycznymi SEO oraz czytelne dla Twoich czytelników. Pozycja obowiązkowa dla posiadaczy WordPress. Na rynku dostępnych jest oczywiście kilka innych narzędzi które analizują nasze teksty i poprawiają błędy.

7 ZADBAJ O RESPONSYWNOŚĆ

Koniecznie zadbaj o to aby Twój blog i Twoje treści poprawnie wyświetlały się na urządzeniach mobilnych. Strony pozbawione rozwiązanych w tym obszarze są deprecjonowane przez wyszukiwarki. Wpływa to również na wygodę ich użytkownika. Strony i blogi niedostosowane do urządzeń mobilnych zwyczajnie źle wyświetlają się na tych urządzenia i mogą zepsuć całą przyjemność z czytania.

8 ANALIZUJ

Obserwuj czytelników, monitoruj ruch, wyciągaj wnioski. Już podstawowe dane z takich narzędzi jak Google Analitics podpowiedzą Ci co interesuje Twoich czytelników, a co nie. Stale analizuj i wyciągaj wnioski.

9 DYWERSYFIKUJ

Dywersyfikuj źródła ruchu do swojego artykułu i bloga. Udostępniaj treści w serwisach społecznościowych, udzielaj się w grupach, publikuj linki do swojego artykułu wszędzie tam gdzie toczy się dyskusja dot. treści jakie publikujesz. W ten sposób pozyskasz ruch do swojego artykułu z różnych źródeł. Im bardziej zdywersyfikowanych jest ruch przychodzący tym lepiej dla Twojego bloga.

Udostępnij ten wpis

Masz dla nas projekt?

Bezpłatna wycena

Chcesz poprawić sprzedaż swoich usług i produktów? Umów się na niezobowiązującą konsultację i otrzymaj darmową wycenę.