artykul-mileny-1313x579

Gdzie szukać inspiracji graficznych?

Istnieje wiele kategorii grafików. Cechą wspólną wszystkich z nich są: obserwowanie zmieniających się trendów graficznych, ciągłe poszukiwanie inspiracji, a także dążenie do stworzenia najlepszej koncepcji projektu. W tym zawodzie nie ma miejsca na nudę. Istotne, aby być otwartym na nowe rzeczy, dbać o samorozwój oraz poszukiwać coraz to lepszych i oryginalniejszych rozwiązań. Dzięki śledzeniu zmian, zwiększamy jakość przygotowywanych projektów.

inspiracje graficzne

Inspiracje graficzne – gdzie ich szukać?

Tworzenie projektów wymaga wielu pomysłów. Pewnie każdemu grafikowi, zdarzyło się nie raz, mieć pustkę w głowie, kiedy to brakowało weny twórczej. Nie jest to jednak powód do zmartwień, ponieważ istnieje wiele serwisów oferujących dużą dawkę inspiracji. Bardzo ważne jest jednak to, aby przeglądając projekty innych, nie kopiować zrealizowanych pomysłów, lecz czerpać jedynie z nich natchnienie. Poniżej poznasz listę stron internetowych, które pomogą Ci stworzyć ciekawą koncepcję do kolejnych prac.

Behance

Bardzo przyjazną i często odwiedzaną stroną wśród grafików jest Behance. Strona oferuje szereg różnych portfolio zdolnych grafików, którzy udostępniają swoje prace. Behance posiada wyszukiwarkę i filtry, umożliwiające znalezienie konkretnego projektu. Możemy wyszukać interesujące nas zagadnienia po hasłach. Filtry pozwalają zaś na trafne wyświetlenie prac, poprzez wybór interesującej dziedziny, program, na którym grafika została wykonana, kolor, w jakim kolorystyka projektu została stworzona, a nawet lokalizację stworzonej pracy. Strona umożliwia użytkownikom dzielenie się swoimi pracami.

Abduzeedo

Kolejnym, godnym polecenia serwisem, jest popularny na całym świecie blog pod nazwą Abduzeedo. Strona posiada wiele ciekawych artykułów, dotyczących projektowania, fotografii i UX. Jest to miejsce, w którym możemy nauczyć się korzystać z możliwości Photoshopa i innych narzędzi, poprzez tutoriale. Abduzeedo jest warte uwagi również z tego względu, że posiada on całą masę dobrej jakości projektów.

Pinterest

Strona posiadająca niekończące się źródło inspiracji. Jest uniwersalnym miejscem, w którym możemy znaleźć zdjęcia, produkty czy możliwości, w każdej dziedzinie. Za pomocą wyszukiwarki, w łatwy sposób, znajdziemy zdjęcia w interesującym nas temacie. Bardzo przydatną opcją, w tym serwisie społecznościowym, jest zapisywanie zdjęć, które nam się podobają. Pinterest posiada bardzo przydatną funkcjonalność, czym jest podlinkowanie każdego zdjęcia. Dzięki temu, możemy w kilka chwil, przenieść się na stronę serwisu, oferującego produkty ze zdjęcia. Dodatkowymi zaletami strony jest wyświetlanie zdjęć na tablicy, zgodnie z naszymi zainteresowaniami. Ponadto innymi plusami są wyróżnianie pinów, obserwowanie użytkowników posiadających inspirującą galerię zdjęć, a także przeglądanie ich tablic i dodawanie ich do obserwowanych.

Dribbble

Początkowo serwis pełnił funkcję umieszczania projektów, nad którymi aktualnie się pracowało. Obecnie znajdziemy na stronie skończone projekty, a zarazem nieskończoną ilość inspiracji. Jeśli chcemy być na bieżąco z trendami, to wejście na Dribbble wywoła u nas pozytywne emocje. Znajdziemy tam projekty w nowoczesnym stylu, między innymi ulotki, plakaty, loga czy animacje. Strona oferuje również bloga z ciekawymi artykułami i podcastami.

Awwwards

To najbardziej prestiżowa organizacja, zajmująca się śledzeniem nowych trendów związanych z projektowaniem stron internetowych. Zaglądając na stronę odkryjemy prawdziwą kopalnię świetnych projektów. Awwwards wyróżnia się spośród innych stron, ponieważ jest organizatorem ogólnoświatowego konkursu dla projektantów. Im ciekawsza praca, tym większe szanse na wygraną. Na koniec roku wybierany jest najciekawszy projekt roku, a zwycięzca otrzymuje nagrody. Strona posiada wiele artykułów i filmów na temat designu. Możemy również zobaczyć projekty, które wygrały we wcześniejszych edycjach.

Social media

Jak widać, istnieje wiele przydatnych stron, które mogą pomóc w zainspirowaniu się. Źródła inspiracji są na wyciągnięcie ręki. Możemy zaczerpnąć pomysły także podczas przeglądania Facebooka, Instagrama czy innych portali społecznościowych. Wystarczy zwracać większą uwagę na to, co oglądamy. Przydatną rzeczą jest zapisywanie ciekawych grafik w jednym folderze i otwieranie go, kiedy braknie nam pomysłu na kolejne prace.

Gdzie szukać inspiracji graficznych? 2

Inspiracje graficzne w codziennym życiu

Dobre nastawienie i wrażliwość na piękno, mogą sprawić, że inspiracje zaczniemy czerpać ze wszystkiego. Przeglądanie stron internetowych z twórczymi grafikami, może być pomocne, jednak warto szukać nowych rozwiązań również poza branżą projektową. Możliwe, że zwykły spacer, ciekawa książka lub serial, wyjście do muzeum czy przeglądanie opakowań w sklepie, pomogą w pojawieniu się natchnienia. Obserwacja otoczenia może sprawić, że w nowych projektach pojawi się świeżość i oryginalność. Bądź otwarty na nowe rzeczy. Nie bój się eksperymentować. Obserwuj swoich ulubionych twórców na profilach społecznościowych. Kto wie? Być może, za jakiś czas, to Ty będziesz inspirować innych swoimi pracami.

Artykuł polecany dla Ciebie – Formaty grafik w social mediach

Udostępnij ten wpis

Masz dla nas projekt?

Bezpłatna wycena

Chcesz poprawić sprzedaż swoich usług i produktów? Umów się na niezobowiązującą konsultację i otrzymaj darmową wycenę.