artykul-21-05-1313x579

Google Ads – szybkie vademecum dla początkujących

W dzisiejszych czasach trudno spotkać osobę, która nie korzystałaby z wyszukiwarki Google. Internet stał się naszym głównym źródłem informacji, kontaktu ze znajomymi, rozrywki, ale również coraz prężniej rozwijającej się gałęzi e-commerce. Wszystko to powoduje, że coraz więcej firm dąży do tego, aby ich produkty i usługi były widoczne w sieci. Oczywiście, sukces w tym zakresie zależy od bardzo wielu czynników. Jednym z głównych aspektów prowadzących do pomyślności jest odpowiednie wdrożenie sztuki SEO na swoją witrynę. Są to działania, które przynoszą długofalowe rezultaty. My z kolei skupimy się na płatnej formie reklamy, której następstwa widoczne są zaraz po uruchomieniu kampanii. 

Na początek postawmy sobie pytanie: czym w ogóle jest Google Ads? Wg definicji jest to po prostu system reklamowy, który daje możliwość pokazania swojej firmy w wynikach wyszukiwania za pośrednictwem linków sponsorowanych, ale również w sieci reklamowej Partnerów Google np. za pomocą banerów, czy klipów video. Brzmi prosto i gładko, prawda? A do końca takie nie jest. Otóż, aby nasza reklama wyświetlała się w odpowiednich miejscach, we właściwym czasie, a przede wszystkim trafnym odbiorcom, należy spełnić szereg norm. W głównej mierze trzeba pamiętać, że system Google Ads oparty jest na licytacjach. I bynajmniej nie oznacza to, że im więcej budżetu poświęcimy na naszą kampanię, tym lepsze osiągniemy rezultaty. W zależności od tego jaki biznes prowadzimy, a przede wszystkim jaki postawimy sobie cel, Google Ads da nam szereg możliwości dotarcia do upragnionych KPI. 

Ten wysoce rozwinięty system w kolejnych krokach dąży do automatyzacji, niemniej aby otrzymać wartościowe i zadowalające wyniki w obszarze machine learnign, wymaga odpowiedniej ekspozycji danych. Tych nie jesteśmy w stanie dostarczyć od razu. Dlatego też system potrzebuje czasu, by stać się bardziej skutecznym narzędziem. Aby to osiągnąć należ skupić się na kilku ważnych aspektach: 

1. Odnalezienie oraz dobranie odpowiednich słów kluczowych

– > są to pierwsze kroki do osiągnięcia sukcesu, aby nasza reklama stała się trafna. Jest to też moment, któremu należy poświęcić czas i przeprowadzić analizę fraz, według których użytkownicy wyszukują produkty oraz usługi.

google ads

2. Targetowanie

-> tutaj pojawia się kilka możliwości:

  • targetowanie geograficzne – daje szansę dotarcia do użytkowników znajdujących się bądź poszukujących w danym obszarze usług oraz produktów. Pozwala również kierować reklamy na lokalne społeczności, co wzmacnia zasadność reklam
  • targetowanie demograficzne – analiza użytkowników witryny w kontekście płci, wieku, a na niektórych rynkach także dzietności oraz dochodu, otwiera szereg możliwości modelowania stylem Waszych reklam
google ads 2
  • targetowanie wg zainteresowań oraz tematów – ten system kierowania pozwala dotrzeć do osób, które zostały sklasyfikowane przez algorytmy Google jako użytkownicy, którzy interesują się danym aspektem, nie są jeszcze zdecydowani na zakup, bądź są dopiero na początku lejka zakupowego i w niedalekiej perspektywie mogą stać się Waszym klientem
  • targetowanie wg urządzeń – w ostatnim czasie szala wyraźnie przechyliła się na korzyść urządzeń mobilnych. Coraz więcej użytkowników korzysta ze swoich telefonów komórkowych w celach zakupowych. Niemniej należy pamiętać, iż ścieżka potencjalnego klienta jest wysoce złożona. I pomimo tego, iż rzeczywista styczność z reklamą była na urządzeniu mobilnym, to niekoniecznie na tym urządzeniu zostanie sfinalizowana. Dla reklamodawców jest to sygnał w kontekście dobrania odpowiednich nagłówków, treści reklam, ale przede wszystkim kierowania na właściwe strony docelowe
Google Ads - szybkie vademecum dla początkujących 1

3. Remarketing

-> jest to sposób kierowania reklam, o którym należałoby napisać osobny artykuł. Kwestia złożona i mająca rezultaty w chwili gdy jej zastosowanie jest właściwe. Może być punktem zwrotnym naszej kampanii, ale również źródłem przepalonego budżetu. W zależności od tego jak zostanie określona grupa odbiorców, która miała styczność z Twoją stroną, i w którym momencie reklama zostanie wyświetlona tymże użytkownikom, remarketing może stać się bardzo przydatnym źródłem ruchu. 

Oczywiście powyższe aspekty to dopiero wierzchołek góry. Niemniej ze swojego doświadczenia mogę bez obaw stwierdzić, iż przeprawa przez szlaki Google Ads jest niebanalna i wysoce rozwijająca. Wymaga nieustannej uwagi i poświęcenia czasu. Analiza danych, skuteczność poszczególnych reklam czy słów kluczowych otwiera nowe możliwości dla samego rozwoju firmy. Jasnym jest, że po uruchomieniu kampanii zobaczysz pierwsze rezultaty, ale żeby osiągnąć założone cele i efekty potrzeba czasu i systematycznego osiągania nowej wiedzy.

Złożoność tego procesu wymaga praktyki, dlatego oszczędź sobie stresu i zacznij tę przygodę z nami! 

Udostępnij ten wpis

Masz dla nas projekt?

Bezpłatna wycena

Chcesz poprawić sprzedaż swoich usług i produktów? Umów się na niezobowiązującą konsultację i otrzymaj darmową wycenę.