cms-na-strone-www

Zanim wybierzesz CMS dla siebie – porównanie systemów zarządzania treścią

Systemy zarządzania treścią, czyli tzw. systemy CMS (ang. Content Management System) na dobre zagościły w zakamarkach sieci. Czym są? Oprogramowaniem umożliwiającym utworzenie strony internetowej (również sklepu internetowego). Na czym polega ich niekwestionowana zaleta? Są na tyle intuicyjne i proste w obsłudze, że pozwalają działać użytkownikom nawet najmniej obeznanym w technikach informatycznych.

Obecnie najpopularniejszym CMS -em jest WordPress[1], jednak nie należy zapominać o tym, że obok niego wyrosły konkurencyjne oprogramowania, które pozwalają na samodzielne stworzenie witryny internetowej. Jak więc wybrać CMS, by w pełni odpowiadał naszym potrzebom?

JEŚLI STAWIASZ PIERWSZE KROKI W SIECI

Wówczas najlepiej będzie, jeśli swą uwagę skierujesz na CMS -a WordPressa, który do swej elementarnej obsługi nie wymaga znajomości języka PHP i HTML. Oprogramowanie działa na bazie szablonów i wtyczek, z których każda spełnia określoną funkcję, a ich instalacja jest banalnie prosta. Ponadto WordPress jest tak szeroko omawiany wśród internetowej społeczności, że jakakolwiek zagwozdka wynikła w trakcie korzystania z oprogramowania nie pozostanie bez rozwiązania, jeśli tylko się dobrze poszpera w sieci.

DLA SPRAGNIONYCH WYSOKIEJ PERSONALIZACJI

Jeśli orientujesz się w językach PHP, HTML i CSS, a także masz ochotę mocno zindywidualizować swoją stronę – weź na warsztat Drupal. To oprogramowanie dla tych, którzy życzą sobie spersonalizowanego projektu strony internetowej, a przy tym dysponują elementarną wiedzą programistyczną, która pozwoli im swobodnie zarządzać panelem administracyjnym.

GDY SZUKASZ ROZWIĄZAŃ PROSTYCH I KOMPLEKSOWYCH

Joomla jest oprogramowaniem, które użytkownicy oraz programiści sytuują między WordPressem a Drupalem. Działanie w Joomli nie będzie wprawdzie tak proste, jak w przypadku WordPressa. Jednak co istotne – Joomla na starcie oferuje mnóstwo funkcjonalności, które w WordPressie osiągniemy wyłącznie dzięki instalacji wielu wtyczek.

CMS SZYTY NA MIARĘ, A MOŻE NA LICENCJI?

Ważne, byś miał świadomość, że wyróżnić można jeszcze dwie inne kategorie systemów zarządzania treścią.

Licencjonowany CMS – skrypt, do którego możesz zakupić licencję, by działać w obrębie możliwości, jakie ów skrypt daje. W ramach licencji otrzymujesz wsparcie techniczne autora skryptu.

Dedykowany CMS – skrypt dostosowany do Twoich fantazji. Jest on programowany tak, by odpowiadał oczekiwaniom użytkownika, wykorzystuje rozwiązania, które nie występują powszechnie w licencjonowanych CMS-ach, dzięki czemu strona internetowa może mieć dokładnie taki kształt, jaki sobie wymarzymy. Oczywiście takie rozwiązanie będzie dużo droższe niż wykupienie licencjonowanego skryptu, jednak w przypadku szczególnych potrzeb sprawdzi się ono idealnie.

Jeśli masz obiekcje, na jakim oprogramowaniu uruchomić stronę www, który CMS może sprostać Twoim wymaganiom i wpisać się w Twoje oczekiwania – porozmawiaj z agencją reklamową lub marketingową, która mając doświadczenie w testowaniu wielu edytorów stron www i realizując każdego dnia różnorodne projekty, wskaże Ci oprogramowanie, które pozwoli Twojej stronie internetowej zaistnieć.


[1] CMS Usage Statistics, Built With, [online] https://trends.builtwith.com/cms (dostęp 12.12.2017).

Udostępnij ten wpis

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Masz dla nas projekt?