Dla większości osób codzienność składa się z trzech głównych segmentów – pracy, czasu wolnego i snu. Należy więc szczególnie zadbać o to, aby w tych trzech dziedzinach życia czuć się komfortowo – zapewnić sobie pracę, którą lubimy, zainwestować w dobre materace i poduszki, a pomiędzy snem i obowiązkami zawodowymi robić coś, co nas odpręża, nakręca i wzbogaca nasze życie.
Książki – sposób na przeżywanie tysiąca wcieleń
Każda pasja jest wspaniała, jeśli sprawia, że jesteśmy szczęśliwi i nie naraża innych na niebezpieczeństwo (tak, mam na myśli szybkie pojazdy i testowanie ich w miejscach, gdzie można kogoś spotkać ;)). Jednak tylko książki sprawiają, że możemy w okamgnieniu przenieść się do innego świata, stać się kimś innym, poznawać nowe postacie i inne czasy i przestrzenie, a nawet fantastyczne mikro i makrokosmosy, a to wszystko tylko dzięki prostej umiejętności czytania, i do tego, jeśli tylko chcemy, zupełnie za darmo.
Jakie jeszcze wartości płyną z czytania książek?
Mądrość, wyobraźnia, satysfakcja.
O świecie nigdy nie dowiemy się wszystkiego, ale warto wiedzę pogłębiać. Dzięki czytaniu można świat też lepiej zrozumieć, a co za tym idzie, mniej się denerwować J Wyrabiamy sobie też wartościowe poglądy, które możemy dalej formować dzięki dyskusjom, a chyba nie ma nic bardziej satysfakcjonującego. Dzięki czytaniu stymulujemy też prawą półkulę mózgu, która odpowiada za zdolność wyobraźni, a jak wiadomo – „Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza, ponieważ wiedza jest ograniczona” – A. Einstein. Czytanie pobudza też empatię i otwiera nas na nowe doświadczenia, co pomaga lepiej odnajdywać się w nowych sytuacjach, a to z kolei znacząco zwiększa komfort naszego życia.
Elokwencja, inteligencja, młodość
Nietrudno domyślić się, że przyswajanie nowych słów poprzez czytanie zwiększa zasób naszego słownictwa. Wyobraźcie sobie, że ZAWSZE, niezależnie od sytuacji wiecie co powiedzieć, bo Wasz mózg błyskawicznie podsuwa dziesiątki słów i zwrotów, które już gdzieś zarejestrował – SUPER, prawda? Inni automatycznie zaczynają inaczej nas postrzegać, lepiej czujemy się wśród ludzi. To nie wszystko – podczas pisania nie musimy skupiać się specjalnie na zasadach gramatyki i ortografii – dzięki wartościowym lekturom zapamiętujemy je mimowolnie. Nie trzeba pisać, jaką to ma wartość dla, chociażby, współczesnego internetu 😉 Co jednak najciekawsze i najważniejsze – dzięki analizowaniu kryminalnych zagadek lub meandrów różnych zachowań książkowych postaci, tworzymy nowe połączenia synaptyczne w mózgu, który na dłużej pozostaje sprawny i młody.
Dobry sen
Jeśli wystarczająco wkręcimy się w czytanie, nie musimy martwić się o co najmniej jedną z dwóch pozostałych dziedzin naszego życia – sen. Nasz organizm lubi rutynę – dużo mówi się o regularnych odstępach między posiłkami, regularnych ćwiczeniach fizycznych, zasypianiu i wstawaniu. Jeśli uczynimy z czytania np. półgodzinny rytuał przed snem, ciało szybko nauczy się, że po tym następuje odprężenie i senny odpoczynek.
Odprężenie
Czytanie relaksuje – obniża ciśnienie tętnicze, poziom adrenaliny i kortyzolu, wzmacnia za to produkcję endorfin i redukuje ogólne napięcie. Macie bransoletki mierzące puls? Zmierzcie go po półgodzinnej sesji z książką!
Nie mamy czasu na myślenie o głupotach
Czy wiecie, że 90% rzeczy, których się boimy, nigdy się nie wydarzy? Łatwo jest powiedzieć sobie, aby po prostu o czymś nie myśleć. Rzeczywistość jednak wygląda inaczej – zatruwamy swoją głowę lękami o przyszłość, roztrząsamy stresujące sytuacje i przeżywamy przykrości, które nas spotkały. Zróbcie mały test – gdy dopadnie Was chandra, zaparzcie sobie kawę lub herbatę i zacznijcie czytać wciągającą książkę. Zobaczycie, że będzie Wam lepiej!*
*Pamiętajcie, że nic nie zastąpi wizyty u specjalisty. Jeśli odczuwacie długotrwały i natrętny lęk, stres lub smutek, udajcie się do psychologa lub psychiatry.
Czytanie książek to nie nuda, strata czasu ani lamerstwo. Czytanie nie ma wad, a dzięki rozwijającej się technologii mogą czytać wszyscy, nawet osoby słabo widzące i niewidome. To jeden z piękniejszych darów, jakie ludzkość mogła dać sobie sama. Z okazji Światowego Dnia Miłośników Książek odłóżcie więc przesycone politycznym jadem portale internetowe i plotkarskie gazetki, weźcie do ręki książkę i zanurzcie się w terapeutycznej lekturze. Nie zapomnijcie koniecznie polecić też innym swoich ulubionych książek. I pamiętajcie o słowach Kornela Makuszyńskiego –
„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.”
Artykuł polecany dla Ciebie – “Instagram – przydatne programy do edycji zdjęć”