Brief_1313x579

Jak współpracować z grafikiem. Kilka słów o briefie

Współpraca z grafikiem czasem przypomina starcie na ringu, w dodatku szanse zawodników często nie są na nim wyrównane. Każdy zawodnik ma swój styl walki, doświadczenie i czas w jakim chciałby zakończyć starcie. Czy można zrobić coś, aby taką współpracę ułatwić?

Wystarczy dobrze przygotowany brief, który przekaże grafikowi informacje na temat oczekiwań, które ma spełnić projekt. Nie ma jednego szablonu dla wszystkich zleceń, jednak istnieją rzeczy, które w briefie muszą się znaleźć, żeby grafik mógł przygotować to, czego klient oczekuje.

Do czego ma służyć projekt?

Pierwszą i najważniejszą kwestią, którą należy ustalić na początku jest to, czy projekt będzie wykorzystywany w druku, czy w digitalu. Klienci często o tym nie wiedzą lub zapominają. Projekty, które mają być wykorzystywane w świecie cyfrowym przygotowywane są w palecie kolorystycznej RGB, natomiast te do druku w CMYK. To zasadnicza różnica, która wpływa na późniejsze odwzorowanie kolorystyczne. Czy da się zrobić uniwersalny projekt? Teoretycznie się da, ale nie będzie to wyglądało dobrze.

Jaki format jest potrzebny?

Kiedy wiadomo już, gdzie projekt będzie wykorzystywany, trzeba ustalić w jakich formatach jest potrzebny. W przypadku grafik do digitalu, najczęściej posługujemy się miarą pixeli, oznacza to, ile liczba pikseli przypada na jeden cal wyświetlanego obrazu. Nie da się rozciągnąć grafiki, która ma 100×100 pixeli do 1000×1000, więc warto ustalić wielkość od razu. Co ważne, nie warto w miejscu, gdzie jest do wykorzystania 100×100 pixeli używać większych grafik, ponieważ będą się one wolniej ładować. Należy zawsze przygotować odpowiedni format, zależnie od potrzeb. Nawet jeśli oznacza to, że jedną kwadratową grafikę trzeba wykonać 5 razy. Podobnie wygląda sytuacja przy projektowaniu materiałów do wydruku, nie zawsze przeformatowanie jest możliwe. Dlatego przed przystąpieniem do projektowania, należy ustalić jaki format lub jakie formaty są potrzebne. 

Co nam się podoba?

Ten punkt dotyczy szczególnie nowych marek, które potrzebują na przykład loga. Zebranie materiałów, których styl nam odpowiada, ułatwi grafikowi podążanie w odpowiednim kierunku. Nie trzeba szukać godzinami, można przejrzeć portfolio projektanta i wskazać w nim, te loga, które są podobne do tego czego szukamy. 

Podobnie sytuacja wygląda, jeśli tworzymy identyfikację danej marki, jeśli podobają nam się dane kolory, warto o tym powiedzieć przed przystąpieniem do projektowania. Dzięki temu zamiast dostawania propozycji, które odbiegają od naszych wyobrażeń, od razu dostaniemy coś czego oczekujemy. 

Warto pamiętać, że grafik ma swoje doświadczenie projektowe i chętnie doradzi, natomiast ostatecznie to klient akceptuje grafiki, więc aby ten proces usprawnić, warto powiedzieć, co nam się podoba

Jakie materiały mamy do dyspozycji? 

Często zdarza się, że klient pokazuje piękną stronę internetową jako inspirację do projektu, oczekując podobnego efektu. Należy wiedzieć, że w dużej mierze za wygląd takiej strony odpowiadają materiały na niej umieszczone. Oznacza to, że jeśli przygotujemy piękny projekt, ale nie będziemy mieć własnych zdjęć lub zdjęcia wykonane nieprofesjonalnie, ciężko będzie uzyskać podobny efekt. Dlatego przed przystąpieniem do projektowania strony internetowej, katalogu czy innych materiałów, należy ustalić, jakie zdjęcia mamy do dyspozycji. Warto tutaj pomyśleć nad ewentualną sesją zdjęciową, jeśli zależy nam na tym, żeby projekt wyglądał spójnie.

Czas 

Jak to mówią czas to pieniądz, to powiedzenie odnosi się również do współpracy z grafikiem. Określenie terminu, na który potrzebny jest projekt jest kluczowe, aby uniknąć sytuacji w której nie otrzymamy go na czas. Ponadto to od czasu potrzebnego na wykonanie projektu zależy jego wycena, im bardziej czasochłonny tym cena będzie wyższa. Najczęściej dodatkowo zapłacimy również za projekty asapowe (projekt, który musi być na już i jest on poza ustalonymi wytycznymi), ponieważ wymagają one często nadprogramowych godzin pracy.

Uwagi do projektu

Każdy grafik wie, że pojawią się uwagi do jego projektu, to całkowicie normalne. Ważne jest jednak, żeby te uwagi zebrać w jednej wiadomości. To opłacalne, jeśli rozliczasz się z grafikiem za stawkę godzinową. Jeśli, wysyłasz co 15 minut nowe uwagi do projektu, żeby je wprowadzić projektant spędzi nad nim zdecydowanie więcej czasu, niż kiedy zbierzesz to w jednym mailu. Staraj się precyzyjnie napisać, co chcesz zmienić, żeby grafik mógł wprowadzić poprawki w możliwie jak najkrótszym czasie.

Podsumowując, żeby współpraca z grafikiem była prosta i przyjemna warto zadbać o dobry start pracy. Przed rozpoczęciem współpracy z grafikiem ustal:

  • Czy projekt będzie wykorzystywany w digitalu czy w druku?
  • Na kiedy jest on potrzebny?
  • Jakie formaty potrzebujesz?
  • Jakimi materiałami dysponujesz?
  • Ustal co ma się znaleźć na projekcie
  • Pokaż co Ci się podoba 🙂

Artykuł polecany dla Ciebie – “Gdzie szukać inspiracji graficznych?”

Udostępnij ten wpis

Masz dla nas projekt?

Bezpłatna wycena

Chcesz poprawić sprzedaż swoich usług i produktów? Umów się na niezobowiązującą konsultację i otrzymaj darmową wycenę.