artykul-28-06-1313x579

Narzędzia administratora IT wykorzystywane w codziennej pracy

W dzisiejszych czasach ilość projektów, aplikacji, technologii czy rozwiązań w sektorze IT jest ogromna. Przeważnie każda firma posiada stronę internetową czy pocztę e-mail, a większe firmy cały wachlarz aplikacji biznesowych niezbędnych do prowadzenia biznesu oraz zaplecze IT. Rolą administratora jest utrzymanie infrastruktury i aplikacji, aby zapewnić wydajną i nieprzerwaną pracę wszystkich systemów niezbędnych do funkcjonowania przedsiębiorstwa. W dzisiejszym wpisie przedstawię narzędzia administratora IT, które usprawniają pracę administratora. 

Docker

Docker
źrółdo: docker.com

Docker to potężne narzędzie które umożliwia przygotowanie i budowanie aplikacji ze wszystkimi zależnościami. Wszystkie kontenery są odizolowane zarówno od siebie, jak i od naszego systemu operacyjnego, co wpływa na większe bezpieczeństwo naszych projektów. Przygotowane środowisko jest lekkie, niezależne a dzięki temu przenośne i proste w wdrożeniu. Nie potrzeba dużych zasobów obliczeniowych tak jak w przypadku wirtualnych maszyn, dzięki czemu możemy budować kolejne kontenery według naszych potrzeb. 

Dzięki dockerhub czyli repozytorium, możemy skorzystać z gotowych obrazów (np: środowiska uruchomieniowego dla php czy python)  przygotowanych przez społeczność. 

Przypadek użycia: Każda większa aplikacja biznesowa wymaga pracy co najmniej kilku programistów, oczywiście do pracy nad kodem używamy repozytorium, dzięki czemu wspólnie możemy pracować nad projektem i mamy jedną całość. Niestety każdy z programistów zapewne ma inną konfigurację czy środowisko testowe. Aby zbliżyć środowisko testowe od produkcyjnego, z pomocą przychodzi nam właśnie Docker. Utworzenie jednego wspólnego obrazu dla każdego członka zespołu zapewnia nam że nasza aplikacja będzie u każdego zachowywać się tak samo. Unikniemy sytuacji która często ma miejsce w IT czyli słynne “u mnie działa”. 

Dokumentacja: https://docs.docker.com/ 

Ansible

Ansible

Ansible to w wielkim skrócie narzędzie do codziennej automatyzacji pracy przy serwerach oraz zarządzaniem konfiguracją. Raz przygotowane zadania, konfiguracje czy procesy możemy wielokrotnie stosować na wszystkich maszynach którymi zarządzamy. Zapewnia to oszczędność czasu, eliminuje błędy wynikające z ręcznej pracy i wprowadza porządek w naszych środowiskach. Bezagentowy sposób komunikacji z maszynami sprwia, że wdrożenie ansible do naszego środowiska jest stosunkowo proste. Ansible wykorzystuje język python oraz zapis YAML. Świetna dokumentacja ułatwia rozpoczęcie pracy i codzienne zadania. 

Przypadek użycia: Jeżeli zarządzamy jednym serwerem to wykonywanie cyklicznych aktualizacji rzeczywiście możemy robić ręcznie. W przypadku kilku maszyn fizycznych czy wirtualnych dbanie o zawsze aktualne oprogramowanie może być kłopotliwe. Tworząc skrypt automatyzujący nie musimy pamiętać o ich wykonywaniu. Odpowiednio skonfigurowany skrypt wykona za nas aktualizację grupy serwerów, powiadomi nas o statusie zadania a nawet sprawdzi kontrolnie czy wszystko działa poprawnie. Kolejnym zastosowaniem jest instalacja i konfiguracja usług na serwerach. Odpowiednio przygotowanym skryptem wybieramy jakie oprogramowanie ma być zainstalowane i na których serwerach. Chwila pracy przy scenariuszu oszczędza godziny manualnej pracy .

Strona projektu: https://www.ansible.com/

MobaXterm

MobaXterm
źródło: mobaxterm.mobatek.net

To narzędzie (a właściwie zestaw narzędzi), które jest cały czas uruchomione na moim komputerze. MobaXterm to Klient SSH, w którym trzymamy połączenia SSH z naszymi serwerami. Sesje są wyświetlane w kartach, dzięki czemu praca i przełączanie się między serwerami jest natychmiastowe. MobaXterm dostarcza wszystkie ważna narzędzia sieciowe  takie jak SSH, X11, RDP, VNC, FTP, więc spokojnie możemy je nazwać narzędziem typu all-in-one. Taki multitool w moim plecaku 🙂 

Wypróbuj: https://mobaxterm.mobatek.net/

Zabbix

narzędzia IT Zabbix
źródło: blog.zabbix.com

Zabbix to potężne (i darmowe!) narzędzie do monitoringu infrastruktury IT czyli serwerów, usług sieciowych, urządzeń sieciowych czy aplikacji. Z jednego miejsca możemy obserwować co dzieje się z naszymi usługami czy aplikacjami naszych Klientów. Zabbix zbiera dane, wizualizuje je za pomocą wykresów i generuje powiadomienia w przypadku przekroczenia zdefiniowanych progów. Zabbix  jest dojrzałym projektem, śmiało go można nazwać rozwiązaniem klasy enterprise stosowanym w ogromnych środowiskach IT. 

Przypadek użycia: Scenariuszy dla Zabbixa jest niezliczona ilość. Jednym z najpowszechniejszych zastosowań jest monitoring pracy serwerów. Mając na utrzymaniu powiedzmy 10 fizycznych maszyn i 20 wirtualnych nie musimy martwić się czy dana maszyna na pewno działa poprawnie. Jeżeli to zadanie oddamy Zabbixowi to w momencie awarii lub nieprawidłowego działania, otrzymamy powiadomienie z systemu monitoringu. Działamy w momencie wykrycia awarii a nie w momencie powiadomienia przez Klienta 🙂

Ważnym aspektem jest nie tylko szybkie reagowanie w przypadku awarii ale niedopuszczanie do sytuacji gdzie aplikacja przestaje działać z powodu np.: braku miejsca na serwerze lub przekroczeniu ilości pamięci RAM. Zabbix monitoruje zużycie zasobów, dzięki czemu możemy reagować odpowiednio wcześniej.

Strona projektu: https://www.zabbix.com/

Potrzebujesz usprawnić pracę w swoim przedsiębiorstwie? Napisz do nas a przygotujemy rozwiązanie, które zaoszczędzi Ci czas i obniży koszty IT. 

Artykuł polecany dla Ciebie – Narzędzia do testowania stron internetowych

Udostępnij ten wpis

Masz dla nas projekt?

Bezpłatna wycena

Chcesz poprawić sprzedaż swoich usług i produktów? Umów się na niezobowiązującą konsultację i otrzymaj darmową wycenę.