Kluczem do sukcesu Twojej firmy jest wysoka świadomość marki. Budowanie mocnej i stabilnej pozycji na rynku to długotrwały proces, który wymaga odpowiedniej strategii marketingowej, zaangażowania w projekt, dedykowanego budżetu, konsekwentnych i systematycznych działań. Jak budować świadomość marki w Internecie?
Czym jest świadomość marki?
Zanim przejdziemy do meritum tego artykułu musimy odpowiedzieć sobie na jedno, podstawowe pytanie: czym jest owa świadomość? Wyobraź sobie, że jedziesz autem i słuchasz radia, nagle program muzyczny jest przerywany i pojawia się reklama “jak w sobotę to do…” – sam kończysz zdanie… Zróbmy jeszcze jeden test. Pomyśl przez chwilę o marce Coca Cola. Z czym Ci się kojarzy? Ja przed oczami od razu mam zimową aurę, ciężarówkę z wielkim napisem i rodzinę przy świątecznym stole, na którym dumnie stoi wspomniany napój. W niektórych przypadkach pozycja marki jest na tyle ugruntowana, że jej nazwa staje się określeniem dla całej kategorii produktów. Przykładem może być wyszukiwarka Google (wygoogluję to!), Ptasie Mleczko, klocki Lego, Pampers (pampersy), Adidas (często na sportowe buty mówimy adidasy), itd.
Budując markę musimy myśleć nie tylko o promocji produktu, ale również o emocjach i doświadczeniach, które się z nim wiążą lub wiązać powinny. Bowiem rozpoznawalność brandu to nic innego jak efekty końcowe podejmowanych przez firmę działań.
Jak budować świadomość marki w Internecie?
Ważnym elementem budowania świadomości marki jest e-marketing, czyli promocja marki i jej produktów w świecie digital. Dzięki precyzyjnym kampaniom reklamowym możesz dotrzeć do docelowej grupy odbiorców i sprawić, że użytkownicy nie tylko zapamiętają brand i zapoznają się z Twoją ofertą, ale dokonają konwersji w postaci zakupu lub polecą firmę swoim znajomym.
Pamiętaj o magii pierwszego wrażenia! Twoje działania powinny być dobrze przemyślane, bardzo ważną kwestią jest spójny plan działania, identyfikacja wizualna oraz budżet na działania marketingowe. Nie rób nic na siłę! Jedna nieprzemyślana decyzja może Cię sporo kosztować.
Nie wiesz od czego zacząć? Zacznij od końca! Określ cel, który chcesz osiągnąć w danym roku kalendarzowym. Następnie zastanów się, jaki budżet możesz przeznaczyć na marketing i zacznij budować strategię. Przysłowie mówi, że “jak Cię widzą, tak Cię piszą”, zwłaszcza w świecie online. Zadbaj o estetyczne, oryginalne logo, które będzie znakiem rozpoznawczym firmy. Następnie stwórz wyróżniające się na tle konkurencji elementy identyfikacji wizualnej (grafiki reklamowe, posty na media społecznościowe, opakowania, itd.). Poznaj swoich klientów – stwórz persony (jak to zrobić, przeczytasz tutaj) i wybierz odpowiednie kanały komunikacji.
Buduj świadomość marki za pomocą:
Strony www i bloga firmowego
Budowanie świadomości marki w Internecie warto rozpocząć od tworzenia wartościowych i merytorycznych treści. Dzięki dobrze zoptymalizowanej stronie możesz docierać do setek tysięcy osób. Musisz to jednak robić z głową! Zadbaj o to, żeby strona www była estetyczna, miała intuicyjny interfejs, a publikowane na niej treści nie zawierały błędów gramatycznych, ortograficznych i stylistycznych.
Pamiętaj o:
- publikacji tylko unikatowych treści bez ich duplikacji między stronami,
- zasadach SEO zgodnych z wytycznymi Google,
- optymalizacji treści pod kątem słów kluczowych i meta elementów,
- regularnej aktualizacji treści w witrynie.
Mediów społecznościowych
Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, LinkedIn, Pinterest – to na tych platformach Twoi klienci spędzają swój wolny czas, poszukują inspiracji, czytają o nowościach i dzielą się opiniami z innymi użytkownikami. Są to zatem doskonałe miejsca do budowania świadomości marki, zwiększania zasięgów i lokowania produktów. Oczywiście nie musisz mieć strony firmowej na każdej wymienionej “społecznościówce”. Wybierz kanał najbardziej dopasowany do profilu swojej działalności, np. jeśli jesteś producentem odzieży młodzieżowej – koniecznie musisz pojawić się na TikToku, zajmujesz się sprzedażą produktów z branży home decor – załóż konta na Pintereście i Instagramie.
Pamiętaj o:
- systematycznym dodawaniu estetycznego i spójnego contentu,
- prowadzeniu dyskusji z użytkownikami (odpowiadaj na wiadomości prywatne i komentarze),
- zachęcaniu do promowania marki przez samych klientów (tzw. user generated content).
E-mail marketingu
Bądź ze swoimi klientami w stałym kontakcie. Wysyłaj im wiadomości informujące o aktualnych promocjach, akcjach specjalnych, nowościach, konkursach. Zadbaj o personalizację treści i ciekawy content.
Pamiętaj o:
- interaktywnych elementach wiadomości (np. klikalne banery, ankiety, quizy),
- chwytliwym i krótkim tytule wiadomości, zawierającym CTA,
- logotypie swojej marki umieszczonym na materiałach graficznych (szybciej zapadnie w pamięć).
Influencerów
Żyjemy w świecie, w którym to influencerzy dyktują trendy, a ich opinie są niezwykle ważne dla konsumentów. Dobrze przemyślana kampania promocyjna z udziałem influencerów może przynieść Ci prestiż, dużą rozpoznawalność oraz wysoką sprzedaż.
Pamiętaj o:
- dokładnym sprawdzeniu influencera (statystyki, jakość publikowanych treści, itp.),
- koncepcie kreatywnym, sama wysyłka produktów do testowania może przynieść ciekawe wyniki, natomiast oryginalna akcja np. z dodatkowymi zadaniami dla influencerów (challenge) lub z tematycznym konceptem może podnieść wyniki o 100%,
- repostowaniu treści na swoim profilu.
Kampanii płatnych Google Ads
Gdzie najczęściej szukamy informacji? W wyszukiwarce Google!
Zadbaj o to, żeby Twoje produkty znajdowały się na samej górze listy wyszukiwania.
Pamiętaj o:
- ciekawych nagłówkach reklam,
- estetycznym contencie w reklamach graficznych,
- remarketingu.
Kampanii płatnych Facebook Ads
Tworząc kampanię w menedżerze reklam FB możemy wybrać cel: “świadomość marki”. Algorytm Facebooka wyświetla wówczas reklamę kilka razy jednej osobie, aby zwiększyć szanse na zapamiętanie brandu. Jest to doskonała opcja dla firm rozpoczynających swoją przygodę z Facebookiem.
Pamiętaj o:
- zwięzłej treści, przekazującej najważniejsze informacje o Twojej marce,
- wyróżniającej się grafice (zgodnej z regulaminem FB),
- odpowiedniej optymalizacji i konfiguracji reklam.
Programów do monitoringu mediów
Śledź na bieżąco wzmianki o swojej marce i odpowiadaj na nie.
Pamiętaj o:
- tym, by Twoje odpowiedzi były przemyślane i zgodne z polityką firmy,
- tym, że Twoje odpowiedzi będą widoczne dla innych użytkowników (postaraj się odpowiadać rzeczowo),
- tym, że szybka reakcja jest w cenie.
Podsumowując, każda marka może stać się rozpoznawalna. Kluczem do sukcesu jest dobry pomysł, plan działań, ciężka praca i odpowiedni budżet. Jeśli po przeczytaniu tego artykułu, masz jeszcze jakieś wątpliwości lub nie wiesz od czego zacząć, napisz do Digone. Chętnie pomożemy!
Artykuł polecany dla Ciebie – Influencer Marketing w strategii marki